četvrtak, 14. travnja 2011.

Uloga multinacionalnih korporacija u procesu globalizacije

Multinacionalne korporacije su više nacionalna poduzeća koja ujedinjuju proizvodnju i ponudu velikih količina roba u više država i predstavljaju vrlo važne činitelje svjetske privrede.U njima je koncentriran kapital, znanje i veliki broj zaposlenih, a razloge njihova nastanka treba tražiti u zakonitostima tržišne privrede. Primarni je cilj poduzetnika povećanje profita (dobita) i akumulacija kapitala putem viška vrijednosti u proizvodnji.



Udruživanje u multinacionalnu korporaciju uvjetovano je pogodnostima koje takva globalna korporacija pruža u ostvarivanju najvećeg profita ili dobiti. Stoga je ukupno poslovanje u multinacionalnoj korporaciji brižljivo, smišljeno i vrlo prilagodljivo organizirano, pri čemu se koristi svim raspoloživim sredstvima i oblicima rada radi bržega i što većeg stjecanja dobiti.

srijeda, 13. travnja 2011.

Uzroci globalizacije

Teško je izdvojiti sve moguće uzroke koji su doveli do globalizacije. Najčešće spominjani uzroci su:

 
1. Razvoj tehnologije :Tehnološka revolucija,a pogotovo napredak u području razmjene informacija i u području komunikacija (internet), bez sumnje su odigrale i igraju jednu od najznačajnijih uloga u nastanku i razvoju globalizacije. Internet s više aspekata predstavlja oznaku globalizacije.

2. Brzina i troškovi transporta: Nevjerojatan porast trgovine kao bitan element ekonomske globalizacije ima za posljedicu smanjenje troškova transporta i njegovo ubrzanje

3. Kraj Hladnog rata: često se spominje kao jedan od uzroka globalizacije. Za trajanja hladnoratovske podjele svijeta na Istok – Zapad, bilo je i manje suradnje između država.

4. Globalni problemi: koji se više ne mogu rješavati na pojedinačnoj razini država i regija udigrali su važnu ulogu u razvoju svijesti. Globalni problemi, kao što su oštećeni ozonski omotač, kisele kiše ili izumiranje pojedinih životinjskih i biljnih vrsta te kvaliteta ljudskog života zahtijevaju globalnu politiku i globalnu svijest.

5. Liberalizacija : Kritičari globalizacije ukazuju na to da globalizacija više nije prisilni proces, već da su njeni procesi nastali kao posljedica politike dereguliranja pod vodstvom SAD-a nakon Drugog svjetskog rata.

Globalizacija

Globalizacija je skup prekograničnih procesa, pokrenutih nezapamćenim razvojem moderne tehnologije, koji je doveo do ubrzanja ekonomskih procesa a koji se odražava u socijalnoj, političkoj, kulturnoj i svim drugim područjima sveukupnog života, dakle globalnog je, svjetskog značenja. Globalizaciju prije svega odlikuje nezapamćen i ubrzan razvoj moderne tehnologije, zbog čega se njeno značenje uspoređuje sa značenjem industrijske revolucije iz 19. stoljeća. Razvoj tehnologije, prije svega izum interneta, stvorio je uvjete povećane povezanosti i ubrzane komunikacije, neovisno o prostornoj udaljenosti. 

Ubrzan protok informacija, kapitala, usluga, proizvoda i ljudi, u svijetu u kojem je
promijenjen značaj međudržavnih granica, stvorio je nove društvene, političke, ekonomske i kulturne odnose i svijet potpuno drugačiji. Iako je globalizacija na početku imala obećavajući potencijal procesa koji će rezultirati rješenjima svjetskih problema nejednakosti i siromaštva te stvoriti prosperitetno svjetsko društvo, čini se da su razlike i problemi veći nego ikada.



Wal-Mart kao simbol multinacionalne kompanije

Od dučančića otvorenog 1962. u jednoj od najsiromašnijih država u SAD-u, Sam Valton stvorio je carstvo čiji su nasljednici dvaput bogatiji od Billa Gatesa. Kako? Model koji je sad već postao uobičajen, 1 đula zaliha, nula sigurnosti, nosi biljeg Wal-Marta. Najveća tvrtka na svijetu najprije je unijela novinu na području upravljanja zalihama. Posjeduje 7100 kamiona što joj omogućuje da izbjegne da neka podružnica gomila ono što ne prodaje dok nekoj drugoj nedostaje ono što joj treba. Otkad su tegljači obnovljeni tako da mogu ići kilometar više po litri benzina, Wal-Mart uštedi 50 miliona dolara godišnje. Može se predstaviti kao tvrtka koja se brine za okoliš. 



Wal-Mart je napustio Arkanzas i otišao u ruralna područja na jugu zemlje koja su konkurenciji bila nezanimljiva. Svoj profit (više od 10 milijardi dolara 2005) reinvenstirao je tako da osigura geografsku ekspanziju. Danas u svijetu ima 5000 prodajnih mjesta s natpisom te multinacionalne korporacije.

 

Politički i ekonomski utjecaji multinacionalnih korporacija

Multinacionalne korporacije i posebno američke korporacije te vrste od tada pa do danas  ostvaruju veliki utjecaj na ekonomske prilike u svijetu i određuju kada i kako će doći do zasićenosti svjetskog tržišta nekim proizvodom. 


Koristeći razvijenu međunarodnu transportnu mrežu i ondašnje tenzije u Europi i Japanu, američke multinacionalne korporacije su došle u priliku da svoje proizvode plasiraju i prodaju na tržištima izvan Amerike. Vođene iskustvom svojih američkih konkurenata, europske zemlje su odlučile i same osnovati takve kompanije. Takav razvoj situacije je doveo do širenja multinacionalnih korporacija.

 

Multinacionalne korporacije su danas, pored trgovine, ekonomije i industrije, aktivne i u svjetskoj politici, gdje se ponekad njihove odluke smatraju mnogo važnijim od odluka vlada pojedinih svjetskih zemalja. Nije teško pronaći osobe sa površnim pogledom koje šire uvjerenje da prihod ovih kompanija dovodi do porasta kapitala i razvoja ekonomije zemalja u kojim djeluju.

utorak, 12. travnja 2011.

Pojam i podjela multinacionalnih korporacija

Multinacionalne korporacije su više nacionalnih preduzeća koja ujedinjuju proizvodnju i ponudu velikih količina roba u više država i predstavljaju vrlo važne činitelje svjetske privrede. U njima je koncentriran kapital, znanje i veliki broj zaposlenih, a razlog njihovog nastanka treba tražiti u zakonitostima tržišne privrede. Primarni je cilj poduzetnika povećanje profita  i akumulacija kapitala putem viška vrijednosti u proizvodnji. U trenutku kada se kapital u matičnoj zemlji ne može povećati novim  ulaganjem , traže se nova, povoljnija tržišta i sredstva prebacuju izvan državnih granica. Tako nastaju multinacionalne korporacije koje kontroliraju proizvodnju nekog proizvoda u više zemalja te kao takve postaju važan činitelj globalnog povezivanja. Vrlo su prilagodljive zakonitostima tržišta pri čemu se koriste svim raspoloživim sredstvima i oblicima što bržeg i što većeg stjecanja profita.

Prve prave multinacionalne korporacije ,kao velika poduzeća s međunarodnim kapitalom nataju između dva svjetska rata ubrzano se razvijaju tek nakon Drugog svjetskog rata. Nastale su u SAD-u i Ujedinjenom Kraljevstvu i postupno se širile po industrijskim zemljama Zapadne Europe, Japanu, zemljama "nabujale" industrijalizacije, a u novije vrijeme i tranzicijskim zemljama. Danas ih ima više od 1200, a neke od njih ostvaruju ukupan prihod veći od 200 mlrd.USD godišnje.

utorak, 5. travnja 2011.

Dobrodošli na moj blog!

Cilj ovog bloga je pobliže objasniti značenje i utjecaj multinacionalnih korporacija u svijetu u vrijeme globalizacije. Nadam se da ću u tome uspjeti, te da ću vam to prikazati na zanimljiv način.